banner24
banner25

Cuma Nacar, Kılıçdaroğlu’nu Millet Partisi’ne davet etti!

Millet Partisi Genel Başkanı Cuma Nacar, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu Millet Partisi’ne davet etti.

Cuma Nacar, Kılıçdaroğlu’nu Millet Partisi’ne davet etti!

Millet Partisi Genel Başkanı Cuma Nacar, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu Millet Partisi’ne davet etti.

10 Ağustos 2022 Çarşamba 12:35
Cuma Nacar, Kılıçdaroğlu’nu Millet Partisi’ne davet etti!

6’lı masanın ortaklarının ‘Millet’ ismini izinsiz kullanmaları nedeniyle Millet Partisi, 6’lı masayı Anayasa Mahkemesi’ne şikayet etmişti. Şimdi de Kılıçdaroğlu’nun partilerince yıllardır kullanılan ‘Milletin Sesi’ sloganını kullanması üzerine Millet Partisi Genel Başkanı Cuma Nacar, Kılıçdaroğlu’nu Millet Partisi’ne çağırdı.


Millet Partisi Genel Başkanı Cuma Nacar, “Kılıçdaroğlu’na soruyoruz: Halk’ın Sesi demek varken neden Millet’in Sesi? Sayın Kılıçdaroğlu hem haktan hukuktan bahsedecek hem de Millet Partisi’nin Millet’in Sesi sloganına el koymaya çalışacak! Bu kadarına da pes doğrusu. Sayın Kılıçdaroğlu, Millet Partisi’nin adını da sloganlarını da çok sevmişe benziyorsunuz! O zaman size de bir davetimiz var. Buyurun Millet Partisi’ne!” diyerek tepkisini dile getirdi.

Ayrıca 6’lı masayı oluşturan parti liderlerine gönderdiği mektupta Cuma Nacar; ittifak yetkililerine uyarılarda bulunurken, Anayasa Mahkemesi'nin kararını hatırlattı.
Millet Partisi Genel Başkanı Cuma Nacar imzalı mektuplarda şu ifadelere yer verildi;

"Sayın Genel Başkan,
Anayasamızda ve Siyasi Partiler Kanunu’nda siyasi partiler, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez bir unsuru olarak kabul edilmiştir. Siyasi Partiler Siciline kayıtlı bir siyasi partinin adının aynen veya iltimasa yol açacak şekilde kullanılmasının yasaklanmasına rağmen, ‘altılı masa’ olarak bilinen partilerin tüm uyarılarımıza rağmen tescilli ‘Millet’ ismini ittifak unvanı olarak kullanmaya devam etmeleri üzerine parti olarak Anayasa Mahkemesi’ne dava açmak zorunda kalmıştık.
Anayasa Mahkemesi’ne başvurumuz sonuçlanmış, gerekçeli karar Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Kararın gerekçesinde, “ittifakı oluşturan partilerin genel başkanlarının ittifak protokolünü seçim başlangıç tarihinden itibaren en geç yedi gün içinde Yüksek Seçim Kurulu’na vermeleri ve protokolde isim belirtmeleri halinde ittifak hukuki varlık kazanır” ve “seçim süreci başlamadığından ve böyle bir protokol YSK’ya ulaşmadığından ‘Millet ittifakı’ unvanından bahsedilemez denilmektedir”. Bu gerekçeler göz önüne alındığında bu karar, red kararı değil, millet ittifakı unvanının hukuki olmadığını ve gayri resmi bir kullanım olduğunu açıkça beyan eden ve Millet Partisi’nin haklılığını perçinleyen bir karardır. Bu nedenle “resmen veya hukuken var olmayan bir konuda karara yer olmadığı” hususundadır. Sonuç olarak mahkemenin gerekçeli kararına göre “Millet ittifakı yok hükmündedir.” Altılı masa olarak bilinen siyasi partilerin. ‘Millet’ sözcüğünü ittifak unvanı olarak kullanmalarının gayri resmi olduğu ve ‘hukuken yok hükmünde’ olduğunun tespitidir.
Millet Partisi’nin hukuk mücadelesi, Anayasa Mahkemesi’nin kararının gerekçesinde meyvesini vermiştir. Mahkeme’nin gerekçesine göre gayri resmi ve hukuksuz olarak Millet Partisi’nin adını kullanan ve ‘altılı masa’ olarak bilinen ittifakın üyeleri bu konuyu tekrar ele alıp iyice düşünmelidir.
Türkiye'nin şu kritik ortamında iktidar partisinin haksız, hukuka aykırı ve keyfi tutumuna karşı muhalefet partilerinin birlikte politikalar geliştirilmesi ve mücadele etmesi gerekirken, tüm uyarılarımıza rağmen haksız ve hukuksuz olarak altılı masanın partimizin tescilli ismi ‘Millet’ adını kullanmaları bizi hukuki olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvurmaya mecbur etmiş, sonuç olarak Yüce Mahkeme “Millet ittifakı adı altında resmi ve hukuki bir ittifakın olmadığı, geçerliliği olmayan, yok hükmünde olan bir konuda karara yer olmadığı” hususunda karar vermiştir.
Millet Partisi olarak bu partileri şimdiden uyarıyor ve partimizin tescilli ‘Millet’ ismini, seçim döneminde bildirirlerse ve de ittifak unvanı olarak kullanma riskine girerlerse bunun sonuçlarına katlanacakları konusunda uyarıyoruz. Bunun durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yolumuzun açık olduğunu ve bu yola her halükarda başvuracağımızı zatınıza ve kamuoyuna saygı ile duyururuz."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.