banner24
banner25
İzmir 27°
parçalı az bulutlu

11. Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu

Otokoç Ana Sponsorluğunda on birincisi düzenlenen Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri Sahne Tozu Tiyatrosu Haldun Dormen Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

11. Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu

Otokoç Ana Sponsorluğunda on birincisi düzenlenen Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri Sahne Tozu Tiyatrosu Haldun Dormen Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

25 Mayıs 2023 Perşembe 17:38
11. Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu

İzmir'in sanat alanında uluslararası bir marka olmasına olanak sağlayan Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri, muhteşem bir ödül töreniyle sahiplerini buldu. Duayen tiyatro sanatçılarının da katıldığı törende 13 dalda ödül ile birlikte 7 ayrı özel ödül verildi. Törenin sanat danışmanı Haldun Dormen başta olmak üzere, onursal jüri başkanı Göksel Kortay, Müjdat Gezen, Leyla Gezen, Suna Keskin, Yücel Erten, Selçuk Yöntem, Mustafa Alabora, Sema Özcan Sarper, Mehmet Sarper, Terry Davies, Gürkan Uygun, Serpil Günseli, Banu Zeytinoğlu, Bige Kırca, Adnan Turgut, Hüseyin Köroğlu, Şenay Saçbüker ve Yüksel Behlil davetliler arasındaydı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ile eşi Deniz Arda, İzmir İl Kültür Turizm Müdürü Murat Karaçanta ve İzmir İl SGK müdürü Yavuz Kurt törene katıldı.

HALDUN DORMEN’E UMUT IŞIĞI HATIRASI

Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri Kurucusu Çağlar İşgören, sahneye çıkarak törenin açılışını yaptı. Ardından Haldun Dormen’i sahneye davet eden İşgören töreni bir sürpriz ile başlattı. 12 yaşındaki Duru Kırkurt tarafından Haldun Dormen’e Umut Işığı Hatırası takdim edildi. Duru’nun yaptığı konuşmayı tüm davetlileri duygulandırdı. Duru umut ışığı hatırasını takdim ederken şöyle dedi: “Türkiye’nin geleceğinden size bir mesajımız var. Siz de bir zamanlar bizim gibi çocuktunuz, ülkemizin geleceğini yani bizim bu günümüzü hayallerinizle, bitmeyen umudunuzla siz ve sizin yetiştirdiğiniz değerli öğrenciler sanatçılar şekillendirdiler. Siz umudun sembolüsünüz bizim için, çevrenize hep ışık saçtınız. Bugün geleceğin umudu olan biz çocukları, yani ülkemizin bütün çocuklarını temsilen bu Umut Işığı Hatırasını size vermek istiyorum. Hatıramızı kabul eder misiniz Haldun Öğretmenim?” alkışlar eşliğinde sözlerini tamamlayan Duru’nun ardından Haldun Dormen duygulanarak Duru’ya sarıldı “ Bayıla bayıla kabul ederim şekerim. Bu güzel hatıra için çok teşekkür ederim. Ne olursa olsun lütfen hiçbiriniz genç de olsanız çocuk da olsanız umudunuzu yitirmeyin.” diyerek sözlerini bitirdi.

ANA SPONSOR OTOKOÇ’A PLAKET TAKDİMİ

Çağlar İşgören törenin ana sponsoru Otokoç’a katkılarından dolayı teşekkürlerini sundu. Otokoç markasını temsilen Marka Pazarlama Müdürü Merve Yanar’a, Otokoç İzmir Şube Müdürü Candemir Türker’e ve Otokoç İzmir Satış Müdürü Banu Selçuk’a plaket takdiminde bulundu.

Törenin sunucusu Emre Basalak destek sponsorları; İzmir Büyük Şehir Belediyesi, Obel Civata, Gaziemir Belediyesi, İnamlık Group, Ketenci İnşaat, Pirivatus, Segatreyler, Pasaport Pizza, Altın Yıldız Classics, Karşıyaka Hilltown AVM, Optimum AVM, Aytemiz Reklam, Nazlı Baysu Organizasyon, Yengeç Restaurant, İSDS Güvenlik, Neuvatec, Always Gıda Ve Temizlik, Macit Platform Kiralama Hizmetleri, Beyler Matbaa, Resto Catering ve Derya Sabancı’ya teşekkürlerini sundu.

BAŞKAN HALİL ARDA’YA SANATA DESTEK VEREN YEREL YÖNETİCİ ÖDÜLÜ

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, sanat alanında yaptığı çalışmalarla “Sanata Destek Veren Yerel Yönetici” ödülüne layık görüldü. Başkan Arda’ya ödülünü yazar Haluk Işık takdim etti. Ödül töreninde konuşan Belediye Başkanı Halil Arda, “Bu ödüle layık görüldüğüm için çok mutluyum. Kültür ve sanatın toplumumuzun aydınlanmasına nasıl katkı sağladığını görüyoruz. ‘Kültür ve sanatla gelişen Gaziemir’ sloganıyla yola çıkmıştık. Yaklaşık dört yıldır birçok ünlü sanatçıyı ve amatör tiyatro topluluklarını ilçemizdeki vatandaşlarımızla buluşturduğum için çok mutluyum. Sanata destek vermeye devam edeceğiz. Çok yakın zamanda büyük bir sanat merkezinin temelini atacağız. Cumhuriyetimizin 100. Yılına yakışacak ve 100. Yıl Sanat Merkezi adını taşıyacak merkezimizi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle yapacağız. Tunç Başkanıma desteği için teşekkür ederim. 625 kişilik salonu olacak ve kendisi bir sanat eseri olacak merkezimizi ilçemize kazandıracağız. Sanata desteğe devam. Vazgeçtiğiniz gün, yenildiğiniz gündür. Asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

İZMİR ŞEHİR TİYATROSU’NUN 70 YIL SONRA PERDE AÇMASINI SAĞLAYAN BAŞKAN TUNÇ SOYER’E GOLDEN BRIDGE ÖDÜLÜ VERİLDİ

Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri'nde bu yıl ilk kez Golden Bridge Özel Ödülü verildi. Uluslararası alanda çalışmalar yapan, ülkeler arasında köprü kuran, yaptığı çalışmalar ve attığı adımlarla öncü olan kişi, kurum ya da yöneticilere verilen Golden Bridge Ödülü, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e takdim edildi. Ödülünü Laurence Olivier ödüllü besteci Terry Davis'ten alan Başkan Soyer, “Çok teşekkür ediyorum. Ödül alan herkes yüreğimize su serpti. Umudumuzu büyüttü. Her ödül aslında büyük mutluluk ve gurur vesilesi. Ama ödülde Bedia Muvahhit ismi varsa, ödülü böyle bir jüri ve tiyatrodan aldıysanız, böyle bir salonda aldıysanız o ödül aynı zamanda yük yükler omuzlarınıza. O ödülü size layık görenlere layık olmak gibi. Bu ödüle layık olmak için canla, başla, aşkla çalışmaya devam edeceğim” dedi.

Jüri Özel Ödülü’nü ise iş insanı ve oyuncu Gül Nacaroğlu’na, Göksel Kortay Özel Ödülü ise Sokak Sanatları Atölyesi’ne verildi. Devlet Tiyatrosu Genel Müdürlüğüne ise İzmir’e kazandırılan sahneler sebebiyle teşekkür edilerek onur ödülü takdim edildi.

Heyecan ve coşku ile devam ederken gecede adaylık videoları izlendi. Adaylar arasından ödüller sahiplerini buldu. Törende sahne alan “Venüsün Kadınları” harika bir performans ile izleyenlerin kulaklarının pasını sildi.

YILIN YÖNETMENİ YÜCEL ERTEN

Yılın En İyi Yönetmeni Ödülü’nü alan Yücel Erten “Ben genç arkadaşlarımın arasında ödül meselesinde kırdığı ceviz kırkı aşmış biri olarak biraz mahcubiyet duyuyorum. Tiyatro her şeyiyle çekici albenili cilveli bir sanat. Prömiyerleri, galasıyla, turnesiyle, ödül törenleri ile vs bu ödülleri tartışmanın hiçbir anlamı olmadığını düşünüyorum. Ödüllerin her zaman destekleyici insanlara iştah ve şevk katan bir taraf olduğunu düşünüyorum. Onun için emek veren jürisinden, düzenleyenlerinden hatta bu gece buraya kadar yorulanlara kadar herkese teşekkür etmek gerekir diye düşünüyorum iyi geceler diliyorum.” diyerek düşüncelerini paylaştı.

YILIN PRODÜKSİYONU ŞERBET HANIM’IN DELİ AŞKLARI

Selçuk Yöntem’den Yılın En İyi Prodüksiyon ödülünü alan Levent Ulukut “Değerli konuklar değerli misafirler değerli jüri üyeleri hepinize çok teşekkür ediyorum ama bir özel teşekkür Çağlar’a. Çünkü düzenlediği ödül töreni ile İzmir’deki sanat kurumlarını çok heyecanlandırıyor. Biz buraya gelirken heyecan içinde geliyoruz. Haldun hocamız başta olmak üzere teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek düşüncelerini paylaştı.

UMUTLA BAŞLAYAN GECE CESARET VE VEFA İLE BİTTİ

Bedia Muvahhit Cesaret Ödülü Göksel Kortay’a Takdim Edildi

Ödülü vermek üzere sahneye çıkan Çağlar İşgören “Rahmetli babam taklit edilemeyen tek şey cesarettir, derdi. Tıpkı Bedia Hanımın Atatürk'ün emriyle sahneye çıkma cesaretini göstermesi gibi. Programın başında Geleceğin umudu olan Duru Haldun abiye umut ışığı hatıramızı kabul eder misiniz Haldun öğretmenim dedi ben de diyorum ki bu cesaret adımını devam ettiren Cumhuriyet kadını, hocama, Göksel Öğretmenim bu cesaret ödülünü kabul eder misiniz? Bedia Muvahhit Cesaret Ödülü bir Cumhuriyet kadınına çok yakışıyor.” dedi. Gözyaşları içinde ödülü alan Göksel Kortay çok duygulandığını paylaştıktan sonra Bedia Muvahhit ile ilgili anılarını anlatarak geceye renk kattı.

ÖDÜL KAZANANLAR

YILIN EN BAŞARILI PRODÜKSİYONU: ŞERBET HANIM’IN DELİ AŞKLARI

YILIN EN BAŞARILI YÖNETMENİ: YÜCEL ERTEN – BAHAR NOKTASI

YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU: MELİKE ASLI KILAN - MEDEA

YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU: AHMET AYAZ YILMAZ – BENİM NAÇİZ VÜCUDUM

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU: ELÇİN ERDEM- MOR ŞALVAR

YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU: UMUT KOLBURAN – ŞERBET HANIM’IN DELİ AŞKLARI

KEREM YILMAZER YILIN EN BAŞARILI GENÇ KUŞAK KADIN OYUNCUSU: BERFİN TÜRKÖZ - LYSISTRATA

KEREM YILMAZER YILIN EN BAŞARILI GENÇ KUŞAK ERKEK OYUNCUSU: MERT BULUT – BAĞZI ŞEYLER

YILIN EN BAŞARILI IŞIK TASARIMI: ZEYNEL IŞIK - LYSISTRATA

YILIN EN BAŞARILI DEKOR TASARIMI – ANSAMBL - DÖNÜŞÜM

YILIN EN BAŞARILI GİYSİ TASARIMI: YILDIZ KÖSE – ŞERBET HANIM’IN DELİ AŞKLARI

YILIN EN BAŞARILI SAHNE MÜZİĞİ: CEM İDİZ – BENİM NAÇİZ VÜCUDUM

YILIN EN BAŞARILI OYUN YAZARI: ONUR ATACAN – SİZİ TANIYORUM

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.