banner24
banner25

AK Partili Bekle’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı

‘’Kadınlar aile ve toplumun yapı taşı’’

AK Partili Bekle’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı

‘’Kadınlar aile ve toplumun yapı taşı’’

08 Mart 2022 Salı 13:28
AK Partili Bekle’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı
AK Parti Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Cemal Bekle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Bekle, kadınların aile ve toplumun yapı taşı olduğunu söyledi.

Kadınların toplumun birleştirici ve koruyucu unsuru olduğunu ifade eden AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, ‘’Kadınlarımızın potansiyellerini kullanabilmesinin önündeki engellerin kaldırılması sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte, kimilerinin lanse ettiği gibi sadece bir kadın sorunu değildir. Bu konu; sürdürülebilir, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yolu olup; politik, sosyal, ekonomik, kültürel ve çevresel güvenliği başarmanın da ön koşuludur. Demokratik, ileri bir toplum için, kadınların güçlendirilmesi, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk gibi alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları gerekmektedir. Bu bilinçle; AK Parti hükümetleri olarak attığımız tüm adımlarda kadınlarımızın mağduriyetlerini gidermeye önem verdik. Anayasa değişikliklerinden yasal düzenlemelere kadar her konuda kadınlarımızın yaşadıkları ve yaşayabilecekleri sorunların çözülmesi için dikkatle çalıştık.’’ dedi.

Ard arda kadınların haklarına yönelik çalışmalar yaptık

AK Parti iktidarlarında ard arda kadınların haklarına yönelik çalışmalar yaptıklarını ifade eden Milletvekili Bekle, ‘’2004 yılında yaptığımız bir değişiklikle Anayasamızın 10’uncu maddesine ‘Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür’ hükmünü ekledik.’’ Ayrıca yine aynı maddeye yaptığımız bir ilaveyle, ‘Bu konuda alınacak tedbirlerin eşitlik ilkesine aykırı yorumlanamayacağı’ ilkesini getirdik. Aksi takdirde kadınlara pozitif ayrımcılık içeren tüm yasaların, mevzuat düzenlemelerinin Anayasa Mahkemesi tarafından, Danıştay tarafından iptali söz konusu olabilecekti. Bu hükümle, bunun da önüne geçmiş olduk. 2005 yılında İş Kanununa, ‘İşveren-işçi ilişkilerinde cinsiyet başta olmak üzere hiçbir nedenle insan haklarına aykırı ayrımcılık yapılamayacağı’ maddesini ekledik. Yine aynı yıl çıkardığımız Türk Ceza Kanunuyla, cinsiyet eşitliği ve kadına karşı şiddet konusunda çok önemli yenilikler getirdik. Belediyeler Kanununa, nüfusu 100 binin üzerindeki yerlerde belediyelerin kadın ve çocuklar için koruma evi açması zorunluluğunu getiren bir madde ilave ettik. Gelir Vergisi Kanununa, kadınların evlerinde imal ettikleri ürünleri vergiden muaf tutan bir hüküm ekledik. 2009 yılında Meclis’te Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunu kurarak, bu yöndeki çalışmaların Meclis denetiminde yürümesini temin ettik. 2010 yılında kadın istihdamının artırılmasına ve eşit işe eşit ücret ödenmesine yönelik bir genelge çıkardık. Kadın istihdamını teşvik için, işveren primlerini devletin ödemesine imkan sağladık, doğum borçlanmasının kapsamını genişlettik. 2012 yılında kadına şiddetle ilgili, gerçekten çok ileri düzenlemeler içeren bir kanun çıkardık. Hemen arkasından da bunun uygulamasıyla ilgili genelgemizi yayımladık. 2013 yılında ilgili mevzuatta yaptığımız değişiklikle kamu kurumlarında kadınlarımızın, bireyin en temel hakkı olan inanç hürriyetini koruyarak başörtülü olarak çalışabilmesine imkan sağladık. Ayrıca eğitimden sağlığa, istihdamdan siyasal hayata katılıma kadar, kadınlarımız için pozitif ayrımcılık içeren pek çok çalışmayı hayata geçirdik. Eşi ölen dul kadınlara, evladı askere giden, çocuğu okula giden annelere maddi destek sağlayacak düzenlemeler yaptık.’’ dedi.

Merhametin, sevginin ve özverinin timsali…

AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, mesajını şu ifadelerle bitirdi; ‘’Sonuç olarak bizler, kadın ve erkeğin bir bütünün iki eşit yarısı olduğuna inanan, cinsiyet gözetmeyen adaleti benimsemiş bir gelenekten geliyor; merhametin, sevginin ve özverinin timsali olan, yaşamın her alanında zorlukları taşıyan fevkalade kadınlarımızın aynı zamanda ailelerimizin ve toplumumuzun yapı taşı olduğunu biliyoruz. Bu vesile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü tebrik ediyorum. Evlatlarını vatan uğruna şehit veren annelerimizin ellerinden öpüyorum. Evlatları için vicdan nöbeti tutan Diyarbakır annelerimize hürmetlerimi sunuyorum.’’ dedi.
Anahtar Kelimeler:
Cemal Bekle8 Mart
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.