banner24
banner25

AK Partili Atmaca’dan ’Aktepe ve Emrez’ çıkışı

‘’Aktepe ve Emrez Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Alanı’ndan, İBB vatandaşın hakkını gasp ediyor’’

AK Partili Atmaca’dan ’Aktepe ve Emrez’ çıkışı

‘’Aktepe ve Emrez Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Alanı’ndan, İBB vatandaşın hakkını gasp ediyor’’

17 Haziran 2021 Perşembe 11:17
AK Partili Atmaca’dan ’Aktepe ve Emrez’ çıkışı
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziemir’deki Aktepe ve Emrez Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Alan’ı ile ilgili konuşan Gaziemir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca, ‘’10 yıl önce başlanan süreçte, 10 bin konut yapılacak alanda, 300 konut protokolü imzalanmıştır. İBB, 2348 ve 2349 adanın emsalini yaklaşık 3,3 civarına yükseltmiştir. Belediye lehine bu artış sağlanırken, bölgedeki hak sahibi vatandaşlara emsal 1,50 üzerinden yüzde 50 teklif edilmektedir. Arsası 120 metrekare olan vatandaşımız için kaba bir hesap yaparsak, 198 metrekare daire alması gerekirken, 90 metrekare daire teklif edilmektedir. Yani İBB yönetimi vatandaşın yarıdan fazla hakkını bu şekilde gasp etmektedir. İBB’nin, vatandaşın malından gasp ettiği miktar ise 100 metrekarenin üzerindedir ve bunun ekonomik değeri ise 600–700 bin lira civarındadır.’’ dedi.

Gaziemir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca, İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi üzerinden Aktepe ve Emrez Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Alanı’nda birinci etaptaki 300 konut ile alakalı yapılan basın açıklamasına ilişkin değerlendirmede bulundu. Yaklaşık 10 yıldır kaderine terkedilen Aktepe – Emrez Mahallelerinde yaşayan vatandaşların hayal kırıklığı yaşamaya devam edeceğini belirten AK Partili Atmaca, ‘’2015 yılında İBB Başkanı Aziz Kocaoğlu döneminde yapılan Aktepe - Emrez kentsel dönüşüm alanı kentsel tasarım ve mimari proje fikir yarışması neticesinde 31 proje değerlendirmeye alınmış, 5 eşdeğer ödül, 5 eşdeğer mansiyon verilmiştir. Maalesef bugüne kadar, bölgenin imar planları yapılmamış, sadece Milli Emlak Müdürlüğü’nden emlak beyan değeri üzerinden satın alınan arazi olan 2348 ada ve 2349 adanın kısmi olarak 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları yakın zamanda onaylanmıştır. Bölgenin emsali (inşaat yapılaşma oranı) yaklaşık 1,50’dir. İBB, 2348 ve 2349 adanın emsalini yaklaşık 3,3 civarına yükseltmiştir. Böylece belediye, lehine çok ciddi bir inşaat yoğunluk artışı sağlamıştır. Belediye lehine bu artış sağlanırken, bölgedeki hak sahibi vatandaşlara emsal 1,50 üzerinden yüzde 50 teklif edilmektedir. Yani, 3,3 emsal üzerinden vatandaşa yüzde 22-23 oranı layık görülmektedir. Arsası 120 metrekare olan vatandaşımız için kaba bir hesap yaparsak, 198 metrekare daire alması gerekirken, 90 metrekare daire teklif edilmektedir. Yani, İBB yönetimi vatandaşın yarıdan fazla hakkını bu şekilde gasp etmektedir. Sürekli hazine miktar fazlalığı şerhi üzerinden algı yaparak, kendi beceriksizliklerini perdeleme gayreti içinde olanlar, adeta vatandaşın malına ortak olmaya çalışmaktadır.’’ dedi.

İBB vatandaştan 700 b in TL gasp ediyor

Parsel başına ortalama 30-40 metrekare, hazine miktar fazlalık maliyetinin ise yaklaşık 45-60 bin lira civarında olduğunu belirten Gaziemir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca, ‘’İBB’nin, vatandaşın malından gasp ettiği miktar ise 100 metrekarenin üzerindedir ve bunun ekonomik değeri ise 600–700 bin lira civarındadır. Hazine miktar fazlalıklarının en basit çözümü hisseye dönüştürülüp Milli Emlak Müdürlüğü’ne teslim edilmesidir. Böylece vatandaşın sorunu kolayca çözülecektir. Fakat, İBB yetkilileri bugüne kadar hazine miktar fazlalığı şerhinin çözümü ile ilgili Milli Emlak Müdürlüğü nezdinde somut adımlar atmamıştır. Sosyal konut mantığı ile hazırlanan projeler güncellenerek taleplere cevap verecek hale getirilmelidir. Söz konusu iki ada için yapılan ihalelere katılım olmaması sebebiyle bugüne kadar inşaatlar başlatılamamıştır. Bölgede yaşayan vatandaşlarımız doğalgaz dahil birçok altyapı hizmetinden mahrum kalmaktadır. Gerekli ıslah, kamulaştırma vb. diğer uygulamaların yapılmaması sebebiyle her yağmurda altyapı sorunları ve dere taşkınları yaşanmaktadır. 2021 yılı Şubat ayında yaşanan dere taşkınında zarar görerek yıkılma tehlikesi bulunan Emrez mahallesindeki köprü halen daha yenilenmemiştir. Çünkü kentsel dönüşüm imar planları yapılmadı, köprü yapılırsa belki de güzergah değişecek ve yapılan köprü atıl kalacak. Halkımızın önemli bir bölümü çok uzun süredir bölgeye çivi çakılmaması, halkın taleplerinin göz ardı edilmesi ve yaşatılan mağduriyetler sonucunda kentsel dönüşüm kararının iptal edilmesini istiyor. Bununla ilgili imza kampanyalarının yapıldığı ve önemli sayılara ulaştığı bilinmektedir.’’ Dedi.

On yılda gelinen durumun özeti budur…

İBB yönetiminin kentsel dönüşüm ve depreme hazırlık olmadığını ve halkın tapulu malı üzerinden para kazanmayı hedeflediğini ifade eden AK Partili Atmaca, ‘’İBB yönetiminin hedefi, Milli Emlak Müdürlüğü’nden emlak beyan değeri üzerinden (metrekare bedeli yaklaşık 200 TL) çok düşük bir bedelle satın aldıkları yerde inşaata başlayarak 2024 seçimlerine kadar göz boyamaktır. Bölgede hedeflenen toplam konut sayısı 10 bin, şimdi başlanacak olan 300, yani yüzde 3. On yılda gelinen durumun özeti budur. İZBETON, İBB’den aldığı tüm ihaleleri alt taşaronlara yaptırıyor. Bu işi yapacak deneyim ve yeterlilikte değildir. Deprem gerçeğini idrak edemeyen İBB yönetimi, kendi hizmet binasını dahi yenilemekten acizken, böylesi bir alanın dönüşümünü gerçekleştirmesi mümkün değildir. 5998 sayılı kanunda “Kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edilen yerlerde; ifraz, tevhit, sınırlı ayni hak tesisi ve terkini, cins değişikliği ve yapı ruhsatı verilmesine ilişkin işlemler belediyenin izni ile yapılır. Bu yerlerde devam eden inşaatlardan projeye uygunluğu belediye tarafından kabul edilenler dışındaki diğer inşaatlar beş yıl süreyle durdurulur. Bu sürenin sonunda durdurma kararının devam edip etmeyeceğine belediye tarafından karar verilir. Toplam durdurma süresi on yılı geçemez.” ibaresi bulunmaktadır. Belediye 10 yıllık süre tamamlanınca, vatandaşın talebi üzerine inşaat izni vermek zorunda kalacak, bunun üzerine nasıl bir kaos yaşanacağını tahmin etmek çok da zor değil.’’ dedi.

Gaziemir Belediye Başkanı’nın olmaması gözlerden kaçmadı..

İBB yönetiminin Aktepe – Emrez Kentsel Dönüşüm projesinde sınıfta kaldığını vurgulayan Gaziemir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca, ‘’İBB, acilen bu projeden çekildiğini açıklamalı, bölgenin imar planlarını ivedilikle revize ederek yerinde dönüşümün önünü açmalıdır. İzmir depremle her an yüz yüze olup, her geçen gün vatandaşlarımızın aleyhine işlemektedir. Bölge kendi dinamikleri ile çok kısa sürede dönüşümünü tamamlayacak kapasiteye sahiptir. Son söz olarak İZBETON ile İBB arasında yapılan protokol sonrası paylaşılan resimde Gaziemir Belediye Başkanı’nın olmaması gözlerden kaçmadı. Gaziemir Belediye başkanı ise ‘Maalesef Büyükşehir tarafından Gaziemir’de engelleniyoruz. Büyükşehir Gaziemir’i cezalandırıyor. Yollar yapılmıyor, kavşaklar düzenlenmiyor. Kentsel dönüşümle ilgili protokol yapılıyor bizim haberimiz yok! Haberlerde görüyoruz. Bundan sonra bu durumun düzeleceğini, daha iyiye gideceğini sanmıyorum’ çıkışında bulunduğu söyleniyor. Başkanın bu çıkışın sebebi kendi ilçesi ile ilgili protokol imza törenine çağrılmamasıdır. Kendi partisiyle, ilçe başkanıyla, il başkanıyla Meclis üyesiyle kavga eden, asılsız iftiralar atan, ilk günden beri kendi partili çalışanlarına mobbing uygulayan, işten çıkaran, adı memleket hareketiyle anılan birisini CHP‘nin de Tunç Soyer’in de yok sayması gayet doğal. Başkanın bugüne kadar sergilediği olumsuz davranışlarının neticesinde kaybeden Gaziemir oluyor.’’ dedi.

İBB’nin paylaştığı basın metni

15 haziran 2021 tarihinde İBB resmi internet sitesinde aşağıdaki metin paylaşılmıştır. ** İzmir’i güvenli bir şehir haline getirmek için ruhsatlı yapılar için de dönüşüm hareketi başlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, gecekondu alanlarıyla ruhsatsız kaçak yapıların bulunduğu altı bölgedeki kentsel dönüşüm çalışmalarına da hız kazandırdı. Başkan Tunç Soyer, bugün 122 hektar büyüklüğündeki Gaziemir Aktepe ve Emrez Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Alanı’nda birinci etaptaki 300 konut için anahtar teslim inşaat yapım protokolünü Büyükşehir iştiraki İZBETON A.Ş. ile imzaladı. Belediye şirketi İZBETON’un ihale sürecine dâhil edilmesiyle Örnekköy’de üçüncü ve dördüncü etap, Ege Mahallesi, ardından da Gaziemir’de yapım aşaması için sürecin başlatıldığını söyleyen Başkan Soyer, “Aktepe ve Emrez belki de bu kent için en önemli dönüm noktalarından biri. Çünkü 2006 yılında ilçe belediyesi yetkiliyken 2012 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi mal sahipleriyle müzakere sürecini başlatıyor. Bugün nihayet tüm bu süreçler tamamlanmış olarak 300 konut için ve 150 milyon liranın üzerinde bir bütçeyle Aktepe ve Emrez’de yapım sürecini başlatıyoruz. O yüzden çok gururlu ve heyecanlıyız” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.